Not Logged In



Publications by Author:

A Abbasi-Yadkori, Yasin   Abdulkarim, B   Abou-Moustafa, Karim Tamer   Abourizk, Simaan   Achim, Sorin   Acker, Liane E.   Adamko, D   Adriaans, Peter   Aggarwal, Karan    Agrawal , Rimjhim   Allen, Benjamin   Allen, Felicity   Amaral, Jose Nelson   Amegbey, Godwin   An, Aijun   Anderson, C.   Anderson, Fraser   Anderson, Kenneth   Andres, Axel   Antelis, Javier M.   Anton, Brian P.   Antonie, Maria-Luiza   Antos, Andras   Anvik, John   Arani, Shahin   Arndt, David   Asgarian, Nasimeh   Audibert, J.Y.   Auer, Peter  
B Babwik, Stephanie Ann   Bagnell, J   Bahram, Poorali   Bai, Baochun   Bal, Henri   Balazs, Gabor   Ball, Ron   Ballard, D.   Bamforth, Fiona   Baracos, Vickie   Bard, Nolan   Bareiss, E. Ray   Barone, Dante A.C.   Bartlett, Peter   Barto, Andrew   Bartok, Garbor   Bashivan, Pouya   Bastani, Meysam   Basu, A.   Basu, Urmila   Bateman, Alex   Bathe, OF   Bayat, Samaneh   Bazelli, Blerina   Beatty, Perrin H   Becker, S.   Bell, David   Ben Salah, Mohamed    Ben Salah,, Mohamed    Berendt, Richard   Bergsma, S   Berthier, N.   Berube, Paul   Bhagwat, Ashok S.   Bharat Rao, R.   Bhatnagar, S   Bigam, David   Billings, Darse   Binford, T.   Biro, Istavan   Bistritz, Aalo   Bjorndahl, Trent    Bjornsson, Yngvi   Blazis, D.   Block, David   Blum, A   Blumenthal, Robert M.   Bollinger, J. Martin   Bolton, Evan   Borle, Neil   Bostan, Babak   Botea, Adi   Bouatra, Souhaila    Boulanger, Pierre   Boutilier, Craig   Bowling, Michael   Braun, T.P.   Brenner, Steven E.   Brockington, Mark   Bromling, Steve   Brown, Matt   Brown, Peter   Browning, Brett   Bruce, James   Buchanan, John   Budinski, Zachary   Bulitko, Vadim   Bulitko, Valeriy   Bulwinkle, Edward   Burch, Neil   Burnashev, Marat V.   Buro, Michael  
C Caelli, Terry   Caetano, Tiberio S.   Cai, Z.   Caines, P.E.   Calder, Kathryn   Carandang, D.   Carbonaro, Mike   Cass, Carol   Cecchi, Guillermo   Cercone, Nick   Chamot, Danuta   Chang, Allen   Chang, D   Chang, Woo-Suk   Chang, Yi-Chien   Chapman, Kimberly Ann   Charter, Kevin   Chaudhri, Vinay   Chen, Jiyang   Chen, Kit   Cheng, Corrine   Cheng, Dean   Cheng, I.   Cheng, Jie   Cheng, Li   Cheng, S.   Chepelev, Leonid    Cherry, Colin   Chibbar, Rajni    Chodos, David   Choi, Han-Pil   Chowdhury, Shaiful Alam    Chung, Michael   Clark, P   Clements, Melisa   Clive, Derrick   Cobzas, Dana    Cochran, Steven Douglas   Cohen, William W.   Columbus, Linda   Conover, K   Cook, Lillian   Cortese, Filmeno   Costllo, James   Coutouly, Marie-Aude   Crammer, Koby   Crécy-Lagard, Valérie de   Crowley, B.   Cruz, Joseph   Culberson, Joseph   Cullberson, Joseph   Cutimisu, Maria   Cutumisu, Maria  
D Dakka, Jumana   Damaraju, Sambasivarao   Damavandi, Babak   Darken, Christian   Das Gupta, Ujjwal   Dasgupta, Sanjoy   Davidson, A.   Davison, Katherine   De La Torre, Fernando   DeLisi, Charles   Deng, Kun   Deng, Lu   Deng, W   Dengel, A.   Dengel, Andreas   Desai, Neesha   Deschenes, Jean   Desmond, J.   Diaz, Idanis   Dieleman, Levinus    Djebah, Rume   Djoumbou Feunang, Yannick   Doe, John   Dong, Edison    Dong, Edison   Dong, Xiaoli   Dorian, Victor   Dowlatabadi, Reza   Drastal, George   DREAM Community, Prostate Cancer Challenge    Driga, Adrian   Drummond, Chris   Duff, H   Dufour, Jennifer   Duggan, Gavin E.   Dursun, Serdar M   Dwyer, Ken  
E Earl, Patrick   Eastman, Thomas   Eisner, Roman   El-Hajj, Mohammed   Elgammal, Ahmed   Elidan, Gal   Elkan, Charles   Engel, Yaakov   Enzenberger, Markus   Epstein, Noah   Erickson, Graham    Este, Robert   Eydgahi, Ali  
F Fagg, Andrew H.   Fahy, Eoin   Faller, Lina L.   Fallone, Gino   Fan, Hongqin   Fang, L   Farahmand, A.M.   Farahmand, Amir massoud   Farhangfar, Alireza   Fawcett, Tom   Fedorak, Richard   Feghhi, Meysam   Felner, Ariel   Ferguson, Donald   Ferrer, Manuel   Ferrie, Frank   Fiamoncini, Jarlei   Field, C   Flatt, Alden   Flegel, M   Fomenkov, Alexey   Forbes, J.F.   Ford, Stephen   Forsythe, Ian   Fortin, Scott   Foss, Andrew   Foster, Dean P.   Fourman, M   Francis, Jennafer   Franklin, J.   Frey, Brendan   Friedberg, Iddo   Friedman, Nir   Frigo , Gustavo    Fu, H   Fuchs, Christiane   Fulton, D   Fung, Chris   Furcy, David   Fyshe, Alona  
G Gadda, Giovanni   Gajewski, Melissa   Galperin, Michael Y.   Gautam, Bijaya   Gaxiola, Ismael   Gebremedhin, Mulu   Gelly, S   Genesereth, M.   Geramifard, Alborz   Gerencser, L   Ghavamzadeh, Mohammad   Gheiratmand, Mina   Ghiassian, Sina   Ghil, Michael   Ghodsi, Ali   Ghose, A.   Ghosh, Sunita   Gil-de-la-Fuente, Alberto   Gillevet, Patrick    Gillis, Stephanie   Glauthier, Paul T.   Gluck, Mark A.   Gobeill, Julien   Goebel, Randy   Gofer, Eyal   Goldenberg, Mark   Good, Allen   Goodfriend, Theodore    Goodyear, Bradley   Gotscharek, Annette   Graham, Kathryn   Grajkowski, Jeffery   Grant, Jason   Greenshaw, Andrew J.   Greenwald, A   Greenwald, Lloyd   Greiner, Russ   Gretton, A   Grimnes, Gunnar   Grinberg, M-R   Grossberg, A.J.   Grove, Adam   Gruninger, Michael   Guestrin, Carlos   Guinney, J   Guleria, Jyotsna   Guliyev, Ezgi İnce   Guo, An Chi   Guo, Natalie   Guo, Yuhong   Guo, Zhuang   Gupta, N.   Gyorgy, Andras  
H Habibi-Nazhad, Bahram   Hadjinian, P.   Haeubl, Gerald   Haft, Daniel   Hajiloo, Mohsen   Halloran, Philip   Han, Beomsoo   Han, Kwun   Hancock, Thomas   Hanson, J   Harms, Janelle   Harvey, Wilson   Hassanpour, Negar   Hastings, Janna   Hau, David D.   Hauk, Thomas   Hayward, Ryan   He, Hua    Heide-Korbel, C   Heo, Giseon   Herman , Barkema   Hernadvolgyi, Istvan   Hernandez, Sergio Poo    Heydari, Maysam   Hindle, Abram    Hlynka, Markian   Hoang, T   Hobill, David   Hoehn, Bret   Holland, Joanna   Hollander, Zsuzsanna    Holte, Robert   Honkanen, Sari   Hooper, Peter   Hooshsadat, Metanat   Horn, David   Housman, Genevieve   Hu, Bin   Hu, Chao   Hu, Jie   Hu, X   Hu, Xiaoyu   Hu, Xiuying    Hu, Zhenjun   Huang, Jiayuan   Huang, Paul   Huang, Xiangji   Hugh, Judith   Hunt, John   Huntley, Daniel  
I Ihler, Alexander T.   Imam, Toukir   Inazumi, H   Iniewski, Kris   Ionescu, Dan   Isaza, Alejandro   Islam, , Md Asadul   Islam, Md Asadul   Isukapalli, Ramana   Ivanova, Tatiana   Iwan Santoso, N.  
J Jabbar, Mohomed Shazan Mohomed   Jagersand, M   Jagersand, Martin   James, Michael   Jankowska, Magdalena   Jensen, Rune   Jeroncic, Kevin   Jewell, Kevin   Jewison, Timothy   Jha, Shantenu   Jia, L   Jiao, Feng   Jin, Ping   Johanson, Michael   Judd, S.   Juhas, Michal   Junghanns, Andreas   Jurisica, Igor  
K Kaboli, Armita   Kalmady, Sunil V   Kalp, Dirk   Kaminka, Gal   Kan, Morgan   Kaplan, Gilaad    Kapoor, Aloak   Karp, Peter   Kasif, Simon   Kauffman, Stuart   Kay, Judy   Ke, Xiaodi    Kehoe, E.J.   Kelly, Jonathan   Kerhet, Aliaksei    Keselj, Vlado   Khan, Sheehan   Khare, Kriti   Khoshgoftaar, Taghi   Khosravi, Hassan   Kilambi, Sai   Kim, Hyoungkwan   Kirshner, Sergey   Kishimoto, Akihiro   Klimke, William   Klitgord, Niels   Kneteman, Norman   Knox, Craig   Kocsis, Levante   Kocsor, Andras   Koestler, Devin C   Kogan, Alexander   Kolacz, Thomas   Koleva, Petya    Kong, X   Koop, Anna   Koprinska, Irena   Korf, Richard E.   Korvemaker, Benjamin   Kovacs, Kornel   Kovarksy, Alex   Kozeratska, L.M.   Kratchmer, Sabrina   Krebs, Carsten   Kresta, J.   Krishnamurthy, Ramanarayan    Kubat, Miroslav   Kuenzig, Ellen    Kuhlmann, Gregory   Kumar, Luke   Kuvayev, Leonid  
L Laber, Eric   Lake, Robert   Lam, Le    Lamb, N   Lamy, J-F.   Langley, Pat   Larson, Bryce   Lee, Chi Hoon   Lee, Greg   Lee, M   Lee, R   Lees-Miller, John   Lefebvre, Brent   Lei, Cheng   Lenat, D-B   Leong, N   Letovsky, Stanley   Levasseur, P.R.   Levesque, J   Levner, Ilya   Levy-Moonshine, Ami   Lewis, John D.   Lewis, M D   Lewis, Mark A   Lewis, Mike   Li, Haipeng    Li, J.   Li, Liang   Li, Lihong   Li, Liuyang Spike   Li, M   Li, Tao   Li, Wenye   Li, X   Li, Yuxi   Liang, Sugai   Likuski, J.   Lim, John   Lin, Dekang   Lin, Guohui   Lin, Hsiu-Chin   Lin, L.   Listgarten, Jennifer   Littlestone, Nick   Littman, Michael L.   Liu, Philip    Liu, Weiru   Liu, Xiaoji   Liu, Yifeng   Lix, B   Lizotte, Dan   Logan, Robert   Loh, W   Loyola, Nelson   Lu, Fletcher   Lu, Jieshan   Lu, Paul   Lu, Zhiyong   Lucas, Caro   Luchinat, Claudio   Ludvig, E.A   Luo, Wei   Lustrek, Mithja  
M Ma, X   Maass, Wolfgang   MacDonald, Alan J.   MacDonald, Steve   Macdonell, Cam   Macelis, Dana   MacInnis, Glen D.   Mackey, John   Madani, Omid   Madsen, Karen   Madupu, Ramana   Mahadevan, Sridhar   Mahdavifard, Fariba   Makar , Rajbala   Maksad, Almaz   Manach, Claudine   Mandal, Rupasri   Mansour, Yishay   Marrie, Tom   Marsland, T. Anthony   Martin, Joel   Martin, Maria J.   Matheus, C.J.   Mathewson, Kory Wallace   Matwin, Stan   Mazumdar, Varun   McAllester, David   McAllester, David   McCracken, Peter   McEwan, Alexander    McGeer, A   McGettrick, Mark   McGlone, Chris   McGovern, Amy   McKeown, David   McMahill, Jeff   McManus, Bruce    McMullen, Lynn M.   McNaughton, Matthew   Meeuwis, David   Mehra, R.K.   Mehrabani, Homeira Hamayeli   Mercier, P   Meredith, Glenn   Meshulam, Ram   Messenger, P.   Messinger, Paul   Michael, Polis   Mihov, Stoyan   Milios, E   Miller, Jeffrey H.   Miller, Petr   Miller, W.T.   Milstein, Adam   Miniaci, Jessica   Mirzazadeh, Farzaneh   Mitankin, Petar   Mkadmi, T.   Moll, R.   Molloy, Michael   Monahan, Caitlin   Moore, J.   Morgan, Richard D.   Morris, Marianne   Morrisey, J   Morrissey, M D   Mosayebi, Parisa   Motoda, Hiroshi   Moulavi, Davoud   Mouleeswaran, C.   Mourtzakis, M   Mueller, Martin   Muench, Douglas   Munos, Remi   Murphy, Susan   Murray, David   Murtha, Albert   Musilek, Petr   Myint, Win   Myrehaug, R.   Myrehaug, S  
N Nada, Lavrac   Nagaraj, Sumeeth   Napolitano, Amri   Narasimhan , Ashok   Narayanaswamy, Janardhanan C.   Nayak, Abhaya   Neu, Gergely   Neufeld, James   Neveu, Vanessa    Newman, John W.   Newton, Jack   Ngo, D   Nicolai, Garrett   Niewiadomski, Robert   Nikolai, Lisa   Nilufar, S.   Ninio, Matan   Niu, Yonghe  
O O'Brien, Chris   O'Donovan, Claire   Oliveira, Stanley R.   Onuczko, Curtis   Orgun, Mehmet   Orponen, Pekka   Ortner, R.   Osmani, Lais   Osterman, Andrei L.   Owen, Gareth  
P Paduraru, Cosmin   Palmer, W   Palsson, Bernhard   Park, Ho-Hyun   Parker, Dominique   Parliament, Matthew   Parsons, Ian   Pasdar, Manijeh    Patel, Jaykumar   Patrascu, Relu   Patterson, Jordan   Pearcy, Brandon   Pearl, Judea   Pedersen, Theresa L.    Peng, Fuchun   Peng, Jun   Penugonde, Rashmi   Perera, Dilhan   Perez, M.B.   Perez-Pineiro, Rolando    Perkins, T.J.   Pham, T.   Piccione, Carmelo   Piccolo, Stephen R   Pilarski, Patrick   Pinchak, Christopher   Pinette, B.   Pireddu, Luca   Pituskin, Edith   Plaat, Aske   Plata, Germán   Poczos, Barnabas   Pokrzywa, Revonda   Polosecki, Pablo   Pon, Allison   Popuri, Karteek    Porter, Bruce W.   Poulin, Brett   Poupart, Pascal   Prado, C   Precup, Doina   Price, Bob   Psychogios, Nikolaos   
Q Qiu, C   Quadrianto, Novi   Querengesser, Lori   Quon, Harvey  
R Ra, Wilson   Rabbany, Reihaneh    Rachlin, John   Rafols, Eddie J.   Ram, Ashwin   Ramasubbu , Rajamannar   Rankin, K   Rao, Wilson   Rasonyi, M   Ratliff, N   Ravanbakhsh, Siamak   Ravi, N   Ravichandran, B.   Ravindran, Balaraman   Ray, Nilanjan   Rayner, Chris   Redford, James   Reffle, Ulrich   Reiman, Anthony   Ren, W.   Rettinger, Adam   Riauka, Terence   Ring, Mark B.   Ringlstetter, Christoph   Rioux, Kevin    Rish, Irina   Roa, W   Roa, Wilson   Roberts, Jason   Roberts, Richard J.   Robertson, Andrew W.   Robertson, Stephen E.   Robson, Paula   Rochussen, Krista   Rodionov, Dmitry A.   Rodionova, Irina A.   Rohanimanesh, Khashayar   Romansky, Stephen   Romein, John   Rosborough, Timothy   Rosenfeld, Ronald   Rosier, Louis   Rossiter, J   Roth, Dan   Rowe, Lindsay   Roy, Thomas   Ruch, Patrick   Rudd, Kenneth E.   Rutgers, Tanner    Rutgers, Tanner   Ryan, Edmond  
S S, Myrehaug   Saha, B Nath   Saini, Amritpal    Sajed, Tanvir   Sajed, Touqir   Salavatipour, M.   Salzberg, Steven L.   Sanchez-Ante, Gildardo   Sander, Joerg   Sandholm, T   Sanger, T.D.   Sangi, Farzad   Santamaria, Juan C.   Sapkota, Yadav    Sapra, Varun   Satsangi, Amit   Sattar, A.   Saude, E   Sawhney, Summit   Sawyer, Mike   Sayegh, Lilane    Söll, Dieter   Scalbert, Augustin    Schaeffer, Jonathan   Schauenberg, Terence   Scheffer, Tobias   Schlegel, Christian   Schmidt, Mark   Schneider, Jeff   Schnizlein, David   Schoelkopf, B   Scholkopf, Bernhard   Schrader, Lai   Schufelt, Jefferey   Schulte, Oliver   Schulz, Klaus   Schumacher, A   Schumacher, Allan   Schuurmans, Dale   Schwartz, D.   Scott, G.D.   Segrè, Daniel   Sehrawat, Badan   Selfridge, O.   Selman, B.   Sen, Bhaskar   Senior, Peter    Serra-Cayuela, Arnau   Setterdahl, Aaron   Seyednasrollah, Fatemeh   Shademan, Azad   Shah, S   Shapiro , James   Sharma, Sanjeev   Shen, Bin   Shi, Xiaoyu   Shi, Y.   Shi, Yi   Shi, Zheng   Shivakumar , Venkataram   Shizgal, P   Shmulevich, Ilya   Shrivastava, Savita   Sidhu, Gagan   Siegel, Jeff   Sigmunudarson, Sverrir   Silver, Bernard   Silver, David   Silverstone, Peter H   Sinelnikov, Igor    Singh, Ajit   Singh, Satinder   Sium, C.   Sjölander, Kimmen   Slupsky, Carolyn   Small, Cormac   Smart, William   Smerdely, M   Smith, Barbara A.   Smith, D-E   Smith, Steven R.    Smola, Alexander J.   Smyth, Padhraic   Sobsey,    Sobsey, Constance   Sokolsky, Michael   Southey, Finnegan   Southron, Jennifer   Spain, James   Sridharan, Malinee Chakrava   Srinivasa , Christopher   Srinivasan, Sriram   Srivastava, Abhishek    Stanescu, Marius    Steed, Helen   Steffen, Martin   Steinbeck, Christoph   Stephens, Julie   Stone, Peter   Stothard, Paul   Stretch, Cynthia   Stroulia, Eleni    Stubbe, Andrea   Sturtevant, Nathan   Su, Xiaoyuan   Subramanian, D.   Subramanian, Shankar   Sun, Lisheng   Sunita, Sunita   Sutphen, Steve   Sutton, Granger   Sutton, Richard S.   Swaminathan, Rajeswari   Sykes, Brian D.   Szabo, Ivett   Szafron, Duane   Szamonek, Zoltan   Szepesvari, Csaba  
T Talwar, A   Tambasco, Mauro    Tan, Kai   Tang, Peter   Tanner, Brian   Tao, Kevin   Tapia, Moiez A.   Tate, John   Taylor, Gregory   Tchigvintsev, Dmitri   Thorne, William   Tian, siyang   Timbers, Finbarr    Tokiwa, k-i   Tomczak, Jakub    Torma, Peter   Trommelen, Mark   Tso, Robert   Tso, Victor   Tulchinsky, Igor   Turecki, Gustavo   Tuszynski, Jack A.   Tzur, Dan  
U Ucok, Alp   Uhlich, Max   Ungar, Lyle H.   Upton, Chris   Uruan, Ron  
V Vago, Zs   Vaisipour, Saman   Valcheva, Rosica    Van Allen, Tim   Van Domselaar, Gary   Vasquez, Catalina   Vega, Roberto   Veloso, Manuela   Venetsanopoulos, A   Venkatasubramanian, Ganesan   Verbeek, E.   Vishwantathan, S.V.N.   Vitkup, Dennis   Vogel, Hans J.   Vos, Larissa  
W Wagner, James   Walsh, Stephen   Wan, Xiang   Wan, Xiu-Feng   Wang, Haili   Wang, Peng   Wang, Q   Wang, Q   Wang, Qin Iris   Wang, S   Wang, Shaojun   Wang, Shaomin   Wang, T   Wang, Tao   Wang, Tao   Wang, Wendy (Yunping)   Wang, Yang   Wang, Yanjie   Watkins, Christopher J.C.H.   Waugh, Kevin   Wei, Muyu   Wei, Wei   Weljie, Alim M.   Wen, Junfeng   Werbos, P.J.   White, Martha   Whitehead, Steven D.   Whittal, Randy   Wilkerson, R. W   Wilkinson, Dana   Williams, R.J.   Wilson, Michael    Winands, Mark H. M.   Wingate, David   Wishart, David S.   Woghiren, Melissa   Woloschuk, David   Wong, Warren   Wu, Junfeng   Wu, Xiaomeng   Wubie, Berhanu  
X Xia, Jianguo   Xiao, Gang   Xiao, Yan   Xiao, Yanyu   Xiong, Y   Xu, Jinbo   Xu, Linli   Xu, Lizhe   Xu, Shuang-yong  
Y Yacef, Kalina   Yakunin, Alexander   Yallou, Faizath    Yan, John Ng Yuen   Yang, Fan   Yang, Min   Yap, Peter   Yee, Don   Yocum, Daniel   You, Jia-H.   Young, Nelson   Yu, Chun-Nam   Yu, Libo   Yu, Yaoliang  
Z Zahavi, Uzi   Zaiane, Osmar R.   Zanke, Brent   Zarnani, Ashkan    Zaręba, Szymon   Zhang, Hong   Zhang, Ying   Zhao, Richard   Zhao, Yunxin   Zheng, Tong   Zhou, Dengyong   Zhou, Wei   Zhu, Tingshao   Zhu, Xingquan   Zhu, Z.   Zilles, Sandra   Zimmer, Robert   Zinkevich, Martin   Zolghadr, Navid  
University of Alberta Logo AICML Logo